2. 3. 2023 ― RADÍME

Ženy mívaly ve společnosti postavení výjimečné a dá se říct i významné. Ovšem to bylo v dobách Věstonické venuše a pak velmi, velmi, velmi dlouho ne. Ne že by je muži neměli rádi, mnohdy je doslova zbožňovali – jako sestry, přítelkyně, milenky, manželky, matky, babičky…, leč nikoli v rolích, kde se o něčem rozhodovalo, kde se za něco bojovalo či něco studovalo nebo zase vyučovalo další pokolení… a tak podobně. Ano, ani ta naše předimenzovaná feminizace školství nemá moc hluboké historické kořeny.

Nerovnost v právech i deklarovaná podřízenost mužskému světu vyvolávaly v ženách vedle frustrace i vztek a dohnaly je tak až k otevřenému boji za jejich emancipaci, za zrovnoprávnění žen s muži. V posledních zhruba sto až sto čtyřiceti letech se pomalu staré zvyklosti začaly viklat a měnit, čemuž hodně napomohly i objevy moderní antikoncepce, a mění se stále – až k dnešnímu stavu. Samozřejmě se to týká převážně států a zemí tzv. rozvinutého světa, protože pořád ještě jsou na zeměkouli zákoutí, kde si o rovnoprávnosti mohou ženy nechat jen zdát, ale nesmí o tom s nikým mluvit.

U nás se však dnes ženy mohou samy rozhodnout, jak naloží se svým životem. Mohou studovat, bavit se, cestovat, podnikat či pracovat v různých zaměstnáních, dokonce i bojovat, když v tom naleznou zálibu, ale mohou se taky třeba věnovat svým dětem či blízkým a žít jen pro rodinu. To už záleží na okolnostech, možnostech, preferencích i schopnostech jednotlivých žen. Protože však je přece jen ženská role ve společnosti specifická především zatím nepřenosnou schopností reprodukce lidského rodu – tedy schopností rodit děti –, z čehož vyplývá i onen pevný vztah mezi matkou a děťátkem v prvních měsících či letech života, byla tato esence ženství i mužskou populací vždy oslavována.

Od starověku se nám dochovaly zprávy o různých oslavách či poctách věnovaných plodnosti a mateřství. V moderní době, na počátku 20. století, proto vznikl v tehdy pokrokových Spojených státech tzv. Den matek, svátek, který se slaví vždy druhou květnovou neděli. Skauti jej pak rozšířili do zbytku světa a taky k nám, kde dosáhl svého společenského vrcholu v dobách první republiky.

Dokonalé litinové konvičky uchovají váš oblíbený čaj dlouhodobě lahodně teplý


Jiná, ještě mnohem angažovanější společenská hnutí však přibližně ve stejné době poukázala na fakt, že ne každá žena je, nebo může být, matkou, a proto prosadily Mezinárodní den žen jako svátek všech žen bez rozdílu. Proto po druhé světové válce, během vlády komunistů, byl u nás „onen příliš západní“ Den matek upozaděn a o to vehementněji se slavil MDŽ.

Starší z nás si pamatují, jak každý 8. březen zavalily záplavy rudých karafiátů a bonboniér, ale vzpomínají si i na muže, kteří v den MDŽ obětovali oslavám žen na pracovišti mnohdy i celou pracovní dobu, pročež se domů vraceli jen zvolna a notně společensky unaveni.

I toto období je naštěstí dávno za námi, takže dnes si můžeme svobodně vybrat a slavit na začátku jara všeobecné ženství, a tím i všechny ženy, kdežto na jeho konci zase to osudem vybrané unikátní mateřství své vlastní maminky. A můžeme to slavit i mnohem vybranějším způsobem. Třeba společně stráveným časem a dárkem od srdce. Dárkem může být nějaká zajímavá věc, ať už prakticky využitelná, nebo jen krásná, třeba i pouhá maličkost, která však dotyčnou ženu opravdu potěší. A protože Mezinárodní den žen prošel už jakousi modernizací, očistou, rehabilitací, nemusí to být vždy jen dárky mužů ženám nebo dárky žen jiným ženám. Vždyť emancipace pokročila, takže, dámy, i vy samy si můžete v tento váš den udělat dobře a dopřát si dárek, který vám tentokrát vybere osoba, jež vás zná doopravdy nejlépe, takže se nemůže netrefit.

Stačí se ponořit do sebe, do svých tužeb a přání, trochu se porozhlédnout a rozčeřit nabídky a nechat se jimi inspirovat. Až vás něco zaujme či okouzlí, doporučuje se malilinkatá obhlídka vlastních možností, a pokud tomu nic závažného nebrání – je rozhodnuto! A vás čeká radost z dárku nebo radost z darování. To samozřejmě platí i o vás, pánové, jen s tím rozdílem, že se zanoříte do sebe, ale tam budete hledat všechny vzpomínky na přání a tužby té vaší ženy… Za to vás pak čeká dvojí radost – nejprve při úspěšném výběru a pak při aktu darování, který prý vyplavuje spoustu hormonu štěstí. Opravdu! A možná té radosti může být ještě víc.

Přírodní česká kosmetika Boemi potěší nejednu ženu


Nyní trocha inspirace

Chystáme se oslavovat svátek žen, ženství – než se tedy dostaneme k podnětným odkazům na dárky, zkusme se inspirovat tím nejhlubším základem oslavovaného a řekněme si něco o ženství jako takovém, o ženském principu.

Asi většina z nás si uvědomuje, že žijeme v jakémsi dokonale binárním světě. Ta dokonalost spočívá v neustálém vyvažování se a doplňování se dvou základních protichůdných principů, kterým pro zjednodušení říkáme mužský a ženský princip nebo taky aktivní (agens) a pasivní či přijímající (patiens) princip nebo slunce a měsíc či den a noc… dalo by se pokračovat v příkladech dál, neboť nám jich svět kolem nás nabízí na různých úrovních nespočet. V zásadě jedničky a nuly nebo taky zapnuto / vypnuto v našich počítačích vyjadřují tu nejzákladnější charakteristiku těchto dvou principů.

My se však teď zaměříme jen na ženský princip

Psychologicky si někteří mohou zjednodušeně říct, že ženský princip přináší do života hlavně emoce – jako kontrast k mužskému racionálnímu pojímání světa. Ale není to tak jednoduché a černobílé.

Už dávní mudrcové považovali ženský princip za vyjádření principu prostoru, tedy i přijímání, proto jej přirovnávali třeba k vodě, která všechny tvary do ní ponořené přijme a všem se přizpůsobí. Na lidské úrovni je ženský princip ekvivalentem univerzální lásky, bezpodmínečného přijetí, znamená tedy i soucítění, ochranu, péči, ale i intuici a léčení, čímž vyvolává pocit bezpečí a blahodárné útěchy, skoro by se dalo říct – podstaty domova, ale ve své vyváženosti také harmonie a krásy i hojnosti (nebo, chcete-li, dostatku).

V soucítění, chápavosti, přijímání i principiálně léčivé tendenci k neustálému vyvažování, tedy směřování k rovnováze, spočívá i podstata moudrosti. Proto také staří zasvěcenci považovali moudrost a vlastně celý prostor, ve kterém vznikají a zase zanikají vesmíry, za ženský princip, za věčnost. Pro srovnání: velký třesk, vznik galaxií, planet, růst, rozšiřování, pohyb, rychlost… je zase ten princip mužský.

Samozřejmě jako lidské bytosti jsme všichni mixem obou principů, kdy v ženách obvykle převažují aspekty ženského principu a v mužích zase toho mužského.

Takže, jak vidno i podle starých mudrců, je co oslavovat! A taky objevovat a posilovat a vyvažovat a… hlavně, abychom nezapomněli na ten dárek!   

To pravé pro přípravu dokonalé kávy


Konečně konkrétní inspirace

Začněme tím, že každá žena se chce cítit dobře a být krásná, proto se prvotně nabízí kosmetika – a rovnou třeba dárkové sady. Například kazetou nazvanou Magistra Růže nemůžete minout, neboť vlastnosti růžového oleje jsou tak dokonalé, že se tato esence v minulosti vyvažovala zlatem. A co teprve svůdník jasmín – je tak snadné mu podlehnout. Ale jsou i jiné účinné ingredience

Existují však i velice dokonalá, až alchymicky vypiplaná mýdla, která v sobě spojují očistu, péči o pleť i funkci voňavky, nebo dokonce i šperku – například výroční mýdlo Gold obsahuje opravdové 23karátové zlato.

Žena a domov – tak to je široké téma

Začneme od srdce domova, někdo tomu říká základna, pro jiné je to kuchyně plus jídelna. Pěkným a podstatným darem se může stát třeba některá z čajových souprav nebo pro moderní ženy, co rády kávu, designově vymazlený french press či geniálně jednoduchý Chemex pro kávové experimenty.

Konvice se hodí vždy a je jedno, zda na kávu nebo čaj, neb výběr je velký. Hrníček či miska může být velice osobní, a když se trefíte, tak se může proměnit i v dlouholetého osobního přítele.

V kuchyni je také třeba nějak esteticky skladovat všechny ty načnuté a nespotřebované dobroty, proto mistři dózisti vymysleli dózy, a také je vybavili a stále vybavují tak rozličnými designy, že si vybere každý.

Atmosféru domova tvoří vlastně nejen doplňky, které těší jen oči, ale důležité jsou i další smysly. Vůně domova vás provází na každém kroku a určuje základní pocit pohody. Za dlouhých večerů nebo když vypadne proud a krb není ve vybavení bytu, nádhernou voňavou i světelnou atmosféru dokážou vytvořit jen speciální svíčky, třeba ty s dřevěným knotem umí skoro nahradit ten krb nebo alespoň praskání táboráku.

Relaxace je důležitá pro všechny, a ženám obzvláště pomáhá udržet si svěží a přívětivý pohled na svět. Proto tu na závěr máme polštáře. Ne ledajaké, plněné čistou přírodou, a některé i masážní a nahřívací, dokonce vhodné i pro miminka, a všechny krásné na pohled, jen si vybrat ten pravý.

Inspirace je snad dostatek, ale čas se krátí a MDŽ je tu co by dup. Tak na to myslete!

Ale… i když to nestihnete, jaro bude pučet dál a ženám můžete s patřičnou omluvou popřát i trochu později – hlavně, když se trefíte s tím dárkem!  


Cooldecor