30. 6. 2022 ― DOPORUČUJEME

Přece i ta má své skvosty, kterým stojí za to věnovat pozornost. A možná, že vás nohy zavedou i do vínem provoněného Mikulova. Nebo – jak my říkáme – do Micoolova. Protože věřte nebo ne, je opravdu cool.

Ztraťte se v uličkách plných smíchu, radosti a historických památek. Mikulov je město, které nabízí dokonalou směs kultury, uměleckých počinů všeho druhu, přírodních krás i tolik oblíbeného vinobraní. Je to zkrátka město plné života a díky tomu tu můžete prožít nezapomenutelnou dovolenou.

Ať je léto, nebo zima, v Mikulově bude prima

Rodiny s dětmi, dobrodruzi, umělci hledající inspiraci. Ti a mnozí další se sem každoročně hrnou zažít tu pravou letní atmosféru. Mikulov je totiž táhne jako magnet. Má jakési tajemné fluidum, kterému podlehne nejeden návštěvník. Zažijte to na vlastní kůži!Vzhůru za památkami

Pokud se rádi noříte do historie a příběhů z dávných dob, nezapomeňte navštívit nádherné ulice Mikulova, které přímo svádí k toulání a rozjímání. Chcete ochutnat kornout toho nejlepšího?

  • Jako první je třeba zmínit mikulovský zámek, jehož základy sahají až do 13. století, kdy původní hrad představoval hlavní sídlo Lichtenštejnů. Svou nynější podobu však získal až po požáru v roce 1719 za vlády Ditrichštejnů. Jedná se o opravdový mikulovský klenot. Naleznete v něm například zámeckou knihovnu a sál předků.
  • Ditrichštejnská hrobka je další zajímavou historickou památkou, ve které můžeme nalézt ostatky členů rodiny Ditrichštejnů z let 1617–1852. Původně se jednalo o kostel sv. Anny, který počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Celou stavbu značně poškodil požár a teprve v polovině 19. století byla přestavěna na hrobku.
  • Jestliže toužíte skloubit poznávání přírodních krás a historie, vyrazte na Svatý kopeček. Toto unikátní místo bylo vyhlášeno jako přírodní rezervace, kde naleznete množství zákonem chráněných druhů rostlin. V historickém kontextu vás jistě zaujme křížová cesta, která je jednou z nejstarších v českých zemích. Zahrnuje 14 kapliček, kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu. Křížová cesta byla slavnostně vysvěcena v září 1776.
  • Pro ty, kteří chtějí poznat opravdovou dominantu Mikulova, je povinností navštívit Kozí hrádek. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a tak zabezpečoval náležitou ochranu. V 15. století zde byla vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. To přispělo ke zlepšení obranné techniky Mikulova.Mikulovské akce, na které se nezapomíná

V Mikulově se pořád něco děje. Jelikož tu víno teče proudem, není divu, že se promítlo i do místní kultury. Už 2. července se můžete těšit na Mikulovské sklepy open, tedy den otevřených vinných sklepů v Mikulově s nabídkou místních vín a gastrospecialit. Největší a nejočekávanější vinařskou akcí je ale Pálavské vinobraní, pořádané 9.–11. září. Těšit se můžete na českou i slovenskou popovou hudbu, národní soutěž vín, hektolitry dobrého vína a burčáku i cimbálku.

O prázdninách si však nenechte ujít ani oblíbené festivaly, zejména 23. ročník festivalu Národy Podyjí, plný tradic, kultury a gurmánských specialit národnostních menšin žijících na Moravě a v pohraničí Rakouska. Akce proběhne od 15. do 17. července na Náměstí. Dalším lákadlem je Divadelní festival Mikulov: Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera, jenž připomíná slavnou divadelní historii Mikulova. Ve dnech 28.–30. července si vychutnáte divadelní představení pro děti i dospělé, ale také odborné přednášky z oblasti teatrologie.Obchůdek, co má duši

Až se budete procházet po hlavním mikulovském Náměstí, mějte oči na stopkách! Najdete tam totiž malebný obchůdek Decor s obloukovou výlohou i dveřmi, ve kterém se skrývají hotové poklady. Vychutnáte si v něm atmosféru plnou barev a vůní, prohodíte slůvko nebo dvě s místními a možná si odnesete i něco pro radost, jako třeba kvalitní sypaný čaj, výběrovou kávu, oříšky na váhu, svíčku nebo nějaký pěkný hrneček.

A protože Mikulov opravdu milujeme a považujeme ho za nejvíc cool město na světě, najdete v našem obchodě také řadu designových produktů s kvalitním potiskem toho nejlepšího, co Mikulov nabízí. Do naší značky Micoolov spadají například pánská i dámská trička ze 100% bavlny v černé barvě v různých velikostech. Pokud byste chtěli nějakou menší památku na tohle krásné město, zaujmout by vás mohla také ekologická plátěná taška, která vám bude váš úžasný výlet neustále připomínat. Buďte originální, buďte cool!

Na dovolenou? Jedině do Mikulova!

Sbalte si věci, nahoďte batoh na záda a vyrazte na nezapomenutelný výlet či dovolenou. Léto k cestování přímo svádí, tak proč nenavštívit město, které toho tolik nabízí? Mikulov si zamilujete! Jeho atmosféra s vůní jihu, vína a smíchu vás chytne a už nepustí. A pokud budete mít chvilku, navštivte i náš obchod Decor, ve kterém jistě najdete to své.

Pro ty, kdo upřednostňují spíše online nakupování, je tu i náš e-shop Cooldecor. Podívejte se na naši nabídku a odměňte se za každodenní práci. Přejeme vám nezapomenutelné léto se skleničkou vína v ruce a s úsměvem na tváři.


Cooldecor