20. 7. 2022 ― INSPIRUJEME

Každý den může být něčím výjimečný. Čím je výjimečný 10. červen? Je to Den ledového čaje. Výjimečně dobrý ledový čaj si ale můžete dát bez ohledu na kalendář, klidně hned teď.

Jak ledový čaj správně připravit?

Čaj pro přípravu ledového nápoje by měl být až 2x silnější oproti běžnému dávkování. Černý/zelený čaj luhujte max. 5 minut/3 minuty, aby nezhořkl. Cukr, citron a popř. jiné přísady použijte pro ochucení těsně před naléváním čaje na ledové kostky, v již hotovém nápoji se totiž jakékoli sladidlo velmi těžce rozpouští. Sklenici nebo džbán naplňte do 2/3 kostkami ledu a přelijte jej ihned připraveným a již ochuceným horkým čajem. Díky tomuto teplotnímu šoku zůstanou v nápoji zachovány všechny účinné látky a vynikne jeho chuť a aroma. 
Recepty na chladivou lahodu

Ledový čaj černý
asi 12 gramů / cca 8 lžiček černého čaje (cejlonské sorty nebo aromatizovaný černý čaj podle chuti)
1 litr vody
šťáva ze 3 citronů (pouze pro čistý černý čaj)
cukr podle chuti, ledové kostky
kolečka nebo kůra citronu nebo pomeranče, snítka čerstvé meduňky apod. na ozdobu

Do nahřáté konvice nasypeme zvolený druh čaje, zalijeme vařící vodou a necháme max. 5 minut luhovat. Scedíme, ochutíme citronovou šťávou, popř. osladíme. Jednotlivé sklenice naplníme do 2/3 ledovými kostkami a horký čaj do nich rovnoměrně rozlijeme. Před podáváním můžeme skleničky ozdobit podle vlastního vkusu.

Ledový čaj zelený
asi 16 gramů / cca 10 lžiček zeleného čaje (např. Sencha, Gunpowder, Chun Mee nebo aromatizovaný zelený čaj podle chuti)
1 litr vody
cukr podle chuti, ledové kostky

Do nahřáté konvice nasypeme zvolený druh čaje a zalijeme vodou o teplotě 70-80 °C, luhujeme max. 3 minuty. Scedíme a dále postupujeme stejným způsobem jako u čaje černého.

Ledový čaj ovocný
min. 10 lžiček libovolného ovocného čaje
1 litr vody
cukr nebo jiné sladidlo podle chuti
ledové kostky

Do nahřáté konvice nasypeme zvolený druh čaje, zalijeme vroucí vodou a necháme 5-8 minut luhovat. Scedíme, popřípadě osladíme. Dále postupujeme stejným způsobem jako u čaje černého. Obdobně můžeme připravit ledový čaj bylinný nebo z rooibosu.


Cooldecor